Umělecká a produkční agentura

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Robert Balogh

http://www.robertbalogh.cz/

Umělecký šéf souboru baletu Moravského divadla Olomouc, choreograf a režisér.

http://www.moravskedivadlo.cz/balet/

Umělecké vedení Baletního studia při Moravském divadle Olomouc.

http://baletolomouc.cz/

Narozen 1960.

Po maturitě v Nových Zámcích vystudoval choreografii a režii baletu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, kterou zakončil tanečně ztvárněnou hudbou z 5. symfonie Gustava Mahlera s názvem Erotikon (Košice 1983). V Bánské Bystrici uvedli jeho choreografii Krotitel na hudbu Günthera Fischera (1984) a v této době již hostoval také v Olomouci.

Olomoucké divadlo se stalo jeho prvním angažmá. Působil zde jako sólista a choreograf (1985-88) a do Moravského divadla se vrací jako stálý host. Inscenuje zde celovečerní balety a také spolupracuje na choreografiích do oper, operet a činoher.

Již v roce 1984 zde uvedl v inscenaci nazvané Baletní večer s Čajkovským programní cyklus Roční doby.

Čelné a nepřehlédnutelné místo v Baloghově dosavadní tvorbě stále zaujímá jedna z jeho prvních olomouckých prací - Dům Bernardy Alby. Byla originální choreografickou vizí na téma slavné dramatické předlohy Federica Garcií Lorcy (Olomouc 1986, 1991 a 1999).

Ve večeru s názvem Proměny lásky představil olomouckému obecenstvu Čtyři poslední písně Richarda Strausse, Ptáka Ohniváka Igora Stravinského a Adagietto z 5. symfonie Gustava Mahlera (1987). V Olomouci v pozdějším období hostoval již s velkými baletními tituly. Byla to Carmen na hudbu Georgese Bizeta a Paco de Lucii (1999), světoznámý klasický Prokofjevův balet Romeo a Julie (2000) a do baletní podoby převedená Pucciniho opera Madame Butterfly (hudební úprava Damiano Binetti, 2000). Krátce působil v Bratislavě, kde se v roce 1988 ve večeru Lux et Requiem stala jeho Extáze ducha, zpodobňující Mozartův životní příběh, přelomovým okamžikem v dramaturgii Slovenského národního divadla.

Významnou a slibnou byla etapa jeho působení v Národním divadle v Praze, které do repertoáru zařadilo jeho Catulli Carmina (h. Carl Orff, 1989), zopakoval jednodílnou Extázi ducha (1990) a v roce 1991 byl režisérem Petrem Weiglem a skladatelem Ladislavem Simonem vyzván ke spolupráci na baletní podobě Verdiho opery Dáma s kaméliemi. Po Olomouci a ND Praha se Baloghovým divadelním působištěm stalo Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Byl zde angažován v období 1994-97 jako choreograf a od roku 1995 také jako šéf jeho baletu.Do Plzně přivedl řadu nových a mladých interpretů, dramaturgii a repertoár oživil svými velkými baletními obrazy, ve kterých postavil na scénu jako hlavní hrdiny slavné historické osobnosti. Živost a rozmanitost jeho choreografické a režijní práce, spolu s bohatou výpravou scény a kostýmů, přivedla do hlediště nové diváky. Byly to Casanova (h. koláž:Arvo Pärt,Arcangelo Correlli, Friedrich Händel, Benedetto Marcello, Henry Parcel, Gabriel Furé aj., 1994), Carmen (h. Georges Bizet, Paco de Lucia, 1996), Puškin (h. koláž ze skladeb Petra Iljiče Čajkovského, 1997), nebo slavný klasický titul Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva (2000). V sezoně 1997/98 byl Balogh choreografem Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde zopakoval svoji plzeňsko-olomouckou Carmen a připravil málo hraný Nedbalův balet Andersen. Balogh je od roku 1998 ve svobodném povolání. Vede svůj ambulatorní baletní soubor, se kterým pod názvem Balogh - Ballett Prag hostuje v zahraničí.

Robert Balogh se zúčastnil řady mezinárodních choreografických soutěží, jeho choreografie získaly ceny na početně silně obsazených mezinárodních choreografických soutěžích, v Tokiu v roce 1991 získal 3. místo za povinnou skladbu na část z Ravelova Smyčcového kvartetu F dur nazvanou Nerozlučné a za volnou skladbu Neklidné vidiny.

V roce 1993 soutěžil v Tokiu s choreografií na Vivaldiho hudbu nazvanou Concerto a v roce 1994 mu byla v americkém Jacksonu udělena zlatá medaile.

V roce 2004 se stal spoluzakladatelem dětského Baletního studia při Moravském divadle v Olomouci. Od tohoto roku se dětem intenzivně věnuje, vytváří pro ně soutěžní choreografie a vede také režie a choreografie představení Baletního studia. Celovečerní představení, které s dětmi vytvořil ( Andersen, Broučci ) a ve kterých účinkuje až 60 dětí, se setkala s obrovským ohlasem u diváků.

2006 získaly jeho choreografie na Mistrovství světa v USA ( Los Angeles – Hollywood ), vytvořené pro talentované děti, zlato a bronz. Opětovný úspěch sklidil i v roce 2007, kdy získal na Mistrovství světa v USA za připravené choreografie zlato, stříbro a bronz.

topprint

Kalendář akcí

Partneři

Baletního studia při Moravském divadle Olomouc. HUDEBNĚ-DRAMATICKÉ STUDIO při Moravském divadle Olomouc

Robert Balogh

COBRANA s.r.o., umělecká a produkční agentura OLOMOUC
Zahradní 419, 783 73 Grygov, tel.: (+420) 777 106 873, (+420) 777 151 612, e-mail: cobrana@cobrana.cz

Created by CzechProject spol. s r.o.